مزایا و معایب تحصیل در آلمان

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

اطلاع از مزایا و معایب تحصیل در آلمان به شما کمک می کند در رابطه با آینده تحصیلی خود واقع بینانه تر تصمیم بگیرید. شاید شما نیز همانند بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در کشور زیبا و متمدن آلمان هستید. تحصیل در کشور پیشرفته ای نظیر آلمان آینده روشنی را برای شما در پی دارد.
اما به شرط آنکه قبل از حضور در این کشور و شروع به تحصیل در آن با واقعیت های مهم زندگی و همچنین تحصیل در آن آشنا باشید. به نحوی که بعداً تحت عدم تحت عمل انجام شده قرار نگیرید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمانمزایای تحصیلی در کشور آلمان

یکی از مهمترین، بزرگترین و همچنین پیشرفته ترین کشورهای اروپایی، کشور آلمان است. این کشور با دانمارک، اتریش، جمهوری چک، بلژیک هلند لهستان و سوئیس، فرانسه همسایه است. نرخ بیکاری در آن پایین بوده و اقتصاد پایداری دارد. همچنین شرایط تحصیل در این کشور بسیار مناسب است.
اما مهمترین دلیلی که بسیاری از افراد را ترغیب به تحصیل در کشور آلمان می کند، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی آن است. به عبارت دیگر مدارکی که از طرف دانشگاه های آلمان به فارغ التحصیلان ارائه می شود، بسیار معتبر است. اما مزایای تحصیل در آلمان فقط به موارد نام برده خلاصه نمی شود و مزیت های دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

می توانید رایگان تحصیل کنید

امکان تحصیل رایگان در ۱۶ ایالت آلمان علاوه بر دانشجویان بومی این کشور شامل حال دانشجویان بین المللی نیز می شود. از طرف دیگر هزینه تحصیل در این کشور ثابت بوده و هیچ هزینه مازادی از دانشجویان با ملیت های متفاوت اخذ نمی شود. بنابراین اگر شما موفق شوید بورسیه تحصیلی یکی از 16 ایالات فوق را بگیرید، می توانید راحت و بدون هزینه در این کشور تحصیلات خود را ادامه دهید.

هزینه زندگی در این کشور برای شما مناسب است

یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان آلمان است. همچنین در این کشور وضعیت استانداردهای زندگی در سطح مطلوبی قرار دارد. از طرف دیگر مخارج زندگی نیز در آن مناسب است.

به دوره های آموزشی و تحصیلی متنوعی دسترسی خواهید داشت

متناسب در مراکز آموزش عالی آلمان دوره های آموزشی بی شماری وجود دارد. از طرف دیگر همه دانشجویان این کشور در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد می ‌توانند از طریق امکانات موجود با آخرین پیشرفت های علمی با چالش های روز دنیا رو به رو شوند.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

به دانشگاه های معتبر و برتر جهانی دسترسی خواهید داشت

کیفیت آموزشی بالای دانشگاه های آلمان در دنیا زبانزد است. شرایط تحصیل در دانشگاه های این کشور به نحوی است که شما فرصت های زیادی برای شرکت در تحقیقات مختلف دارید. از طرف دیگر بلافاصله پس از فارغ التحصیل شدن می توانید خیلی راحت وارد  بازارهای کار جهانی شوید. زیرا مدارک تحصیلی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار هستند و همه فارغ التحصیلان دانشگاه های آلمان در همه جای دنیا به راحتی استخدام می شوند.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی را دارید

در آلمان امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز برای شما فراهم است. امکان فوق یکی از مهمترین مزایای تحصیل در این کشور به شمار می ‌رود. هر چند که آلمان یک کشور غیر انگلیسی است. اما برخی از دانشگاه های آن امکان تحصیل با زبان انگلیسی را برای دانشجویان نیز فراهم کرده ‌اند

پس از تحصیل نیز امکان اقامت در آن را

یکی دیگر از فرصت هایی که تحصیلات در آلمان برای شما به همراه دارد این است که می‌توانید پس از اتمام تحصیلات در این کشور بمانید و فرصت کاری مدنظر خود را پیدا کنید.

 به بخش های بین المللی دانشگاه های آن دسترسی خواهید داشت

تقریباً تمامی دانشگاه های آلمان یک بخش به عنوان دفتر بین المللی دارد. شما می توانید قبل از ویزای تحصیلی به آلمان برای تحصیل، ابتدا با بخش بین‌المللی دانشگاه مورد نظر خود ارتباط بگیرید و در رابطه با شرایط تحصیل و مدارک مورد نیاز مشاوره دریافت کنید.

مزایا و معایب تحصیل در آلمان

از تخفیفات دانشجویی برخوردار می شوید

به طور کلی در کشور آلمان دانشجویان از مزایای مختلفی بهره مند هستند. به عنوان مثال شما به عنوان یک دانشجوی آلمانی برای رفتن به سینما، تئاتر و موزه ها و همچنین انجام ورزش می توانند تخفیفات دانشجویی بگیرید.

از بورسیه تحصیلی بهره‌ مند می‌ شوید

می توانید برای تحصیل در آلمان بورسیه بگیرید و به این ترتیب کمترین هزینه را برای ادامه تحصیل خود در این کشور پرداخت کنید.

معایب تحصیل در آلمان

در کنار همه مزایای نامبرده باید بگوییم که تحصیل در آلمان خالی از عیب نیست. به همین دلیل جهت ارائه اطلاعات کامل به شما در ادامه به معایب تحصیل در این کشور نیز اشاره خواهیم کرد.

بروکراسی اداری

متاسفانه در کنار همه تدابیر ارزشمند و کاربردی که این کشور برای دانشجویان داخلی و بین المللی اندیشیده است. زمان زیادی از وقت آنها را برای انجام تشریفات اداری می گیرد. از این‌رو به دلیل وجود کاغذ بازی های زیاد اداری  برای ثبت نام در امتحانات و انجام دیگر موارد مشابه وقت زیادی را باید در دفاتر دانشگاهی صرف کنید.

کمبود امکانات دانشجویی

یکی از مهمترین معایبی که برای تحصیل در این کشور می توان از آن یاد کرد این است که برای دانشجویانی که در دانشگاه های دولتی این کشور تحصیل می کنند هیچ امکانات تحصیلی در دسترس نیست.

مزایا و معایب تحصیل در آلماناجبار به یادگیری زبان آلمانی

علی رغم امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، بدون تسلط بر زبان رسمی این کشور نمی ‌توانید برای رفع مایحتاج زندگی خود با دیگر شهروندان آلمانی ارتباط بگیرید. از اینرو بدون فراگیری زبان آلمانی برای گذران زندگی روزمره در این کشور با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

سیستم نمره دهی گیج کننده

سیستم نمره دهی و امتحانات در کشور آلمان، در مقایسه با کشور ما بسیار متفاوت است و به نوعی گیج کننده می باشد.

عدم وجود امتحانات میان ترم

نمره نهایی شما اولین و تنها نمره در طول ترم تحصیلی است. بنابراین اگر می‌ خواهید در دانشگاه های آلمان تحصیلات موفقی داشته باشید باید به سختی مطالعه کنید تا بتوانید با موفقیت از هر ترم عبور کنید.

هزینه اینترنت زیادی باید پرداخت کنید

به طور کلی هزینه اینترنت در این کشور بالا است. به نحوی که برای طرح دیتای ۳ گیگابایتی در ماه، شما باید ۱۰ یورو پرداخت کنید. حتی زمانی که در خوابگاه دانشگاه به سر می‌برید هزینه اینترنت نیز به همراه هزینه اتاق از شما اخذ می شود.

بلوک شدن حساب بانکی شما

هنگامی که شما تصمیم به ادامه تحصیل در کشور آلمان می گیرید باید مبلغ ۸۶۴۴ یورو در یکی از حساب های بانکی این کشور بلوکه کنید. بنابراین علیرغم داشتن شرایط تحصیل رایگان حساب بانکی شما تا اتمام تحصیلات بلوکه می شود. در واقع کشور آلمان می ‌خواهد دانشجویان تا زمان اتمام تحصیل در این کشور به فکر درآمد نباشند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کمک خواستن؟ 
مشاوره رایگان
سلام! برای چت کردن در واتس اپ یکی از اعضای ما را در زیر کلیک کنید
ما معمولا در چند دقیقه پاسخ می دهیم